);

מבחן דרכים: קימקו G-Dink125i

מבחן דרכים: קימקו G-Dink125i

הגרנד דינק 125 הוותיק פינה את מקומו ליורש החדש לשושלת הדינק של קימקו. בתפריט תמצאו סטנדרטים חדשים, יחד עם בגרות מצד היצרנית הטיוואנית

כתב: טל סולומון
השתתפו במבחן: סטפן אבנדיצ'י, דורון וקנין והילה gamgam

ה-i125 G-Dinkהושק בשנה שעברה ולאחרונה הגיע גם לארצנו הקטנטונת. במשך שנים ארוכות הגרנד דינק הישן היה חביב מאוד בקרב הרוכבים המקומיים, אך כבר כארבע שנים הוא לא נמכר בישראל. העולם התקדם, יחד איתו גם הטכנולוגיה וקימקו החליטה לחדש את הדגם בהתאם לסטנדרטים החדשים בעולם. קטנועים ואופנועים המוזנים באמצעות קרבוראטור הפכו להיות נחלת העבר ומנועים בעלי הזרקת דלק תפסו את מקומם במהירות.

משפחת הדינקים של קימקו שהם למעשה קטנועי מנהלים עירוניים. משפחה זו החלה להתפתח עם הדינק 50 סמ"ק הנושן, לאחר מכן צמד הניו-דינקים בנפחים 125 ו-200 סמ"ק, גרנד דינק 250 ו-125 סמ"ק וכעת, גם ה-G-Dink בצמד נפחים תואם.

מבחינה תדמיתית היבואן מתעקש לקרוא לדגם הזה G-Dink ולא גרנד-דינק ובצדק. למעט הרמז לשמו של הגרנד דינק באות G, אין שום זכר לאותו גרנד דינק. מה גם שלצד מעלות רבות של הגרנד-דינק הוותיק היה לו חסרון אחד בולט מאוד בדמות התנהגות כביש בינונית מינוס ולא כדאי להזכיר זאת לכל מי שנכווה מכך בעבר.

השורה התחתונה ****

לאחר זמן רב שלקימקו לא היה מענה ראוי בתת הקטגורייה "125 סמ"ק מנהלים" ה-G-Dink125i נכנס ומתיישב ליבואן המקומי בול על המשבצת הזו. הדגם החדש בעל עיצוב מודרני וחד, עם מנוע 125 סמ"ק מוזרק דלק ומקורר מים. הוא מציג חבילה מאוזנת (עם נטייה לטובת אופי עירוני) עם מנוע חי, מתלים קשים ומדויקים ומושב נוח ומפנק. הקטנוע לא גדול מדי, מה שתורם רבות להתנהגות העירונית שלו. לעומת זאת הדבר בא על חשבון המקום מתחת למושב שיכול להכיל קסדה מלאה ועוד קצת, והמרווח לרגליים. באותה נשימה יש לציין לשבח את מלאכתם של מהנדסי קימקו שלא האריכו את רצפת הקטנוע יתר על המידה, על מנת לא לפגוע ביציבות. כאשר מייצרים קטנוע עם "ריצפה שטוחה", ללא שדרה מרכזית, הדבר פוגע ביציבות – אך לא כאן. במהירויות הנמוכות כשיש צורך בצידוד הכידון יש תחושה שההיגוי מעט מעורפל אך התחושה הזו נעלמת ברגע שמגבירים מהירות.

לאחר רכיבה על ה-G-Dink125i מתקבלת התחושה שקימקו בפרט והטיוואנים בכלל עברו תהליך של התבגרות. מערכת הבלימה מפתיעה מאוד, כמוה גם מערכת המתלים, השלדה ותגובת המצערת בעלת אופפי רך וקטיפתי. אין ספק שעכשיו עם חבילה כזו, ה- G-Dink הקטן יכול לקרוא תיגר על הבכורה בקטגוריית הנפח הנמכר ביותר בישראל.

מנוע ה-G-Dink בנפח 124.6 סמ"ק, מוזרק דלק ומקורר מים. זה אינו מובן מאיליו למצוא קטנוע 125 סמ"ק מוזרק והיתרונות של מערכת הזנת דלק אלקטרונית הם רבים. תפעול הקטנוע והקשר בין המצערת למנוע פנטסטי. סחיטה קלה של המצערת בכל קשת הסל"ד מניבה תגובה מיידית מצד המנוע. כמוה גם עזיבה של המצערת מספקת בלימת מנוע שאיננו רגילים אליה בקטנועים בנפח זה.

לצד השבחים על חלקות העבודה של המנוע, יש לציין שבדרך כלל כאשר מייצרים קטנוע בשתי גרסאות נפח על פלטפורמה זהה, גרסת הנפח הקטנה לוקה בחסר. כך גם במקרה של ה-G-Dink. ברכיבה על ה-250 סמ"ק לא נתקלנו בבעיה כלשהי אך בגרסת ה-125 סמ"ק ישנה תחושה שהמנוע קצת קטן על המרכב. הדבר לא מורגש במהירויות הנמוכות ובמהירויות הביניים כלל. נהפוך הוא, בטווח המהירות הבינוני הקטנוע מאיץ טוב מאוד עד כדי שנדמה לפעמים שהמנוע בנפח 200 סמ"ק. אולם בכביש הבינעירוני, כאשר מגיעים למהירות הסופית, מד המהירות הדיגיטלי הראה כ-110 קמ"ש בישורת (שהם 102 קמ"ש אמיתיים).

התנהגות ונוחות ****

בסעיף זה ראשית היינו רוצים לציין לשבח את המתלים שהפתיעו אותנו מעל הכול. לרוב הקטנועים מהמזרח יש מתלים רכים מדי שגורמים לקטנוע להתנדנד במפגש עם מהמורות, או קשים מדי שגורמים לכם לקבוע תור לכירופרקט. כחלק מתהליך הבגרות של קימקו, נראה שהם עלו על נוסחה מנצחת עם מתלים מאוזנים, מעט קשים אך לא מדי. כאלה שיתמכו בכם ובקטנוע כאשר אתם עולים על מהמורה ולא יגרמו לכם לבהלה כאשר הקטנוע מתחיל להיטלטל כמו אונייה בלב ים סוער.

צמד בלמי הדיסק של ה-G-Dink הפתיעו גם לטובה. הם מסוגלים לייצר עצירה החלטית ואפילו לנשוך. למרות זאת בשל יציבותו של הקטנוע, גם נעילה של הגלגל האחורי לא תניב "זריקת זנב" אלא אם כן ממש תרצו בכך. כאן דווקא נהנה האח הקטן ממערכת בלמים שתוכננה לעצור קטנוע כבד וגדול יותר והתוצאה מרשימה.

למרות רצפה שטוחה, ה-G-Dink לא מאבד מהיציבות שלו כמו קטנועים אחרים בעלי מדרך כזה. המהנדסים של קימקו עלו על פתרון לבעיה המרכזית שהייתה לגרנד-דינק. למרות שהמרווח בין הרגליים אינו הגדול ביותר שיש (וזה בסדר ומספיק עבור הרוכב הפרטי), לדעתנו היציבות של הקטנוע מפצה על כך בענק.

במהלך המבחן נתקלנו בתחושת היגוי מעורפלת מעט במהירויות הנמוכות, כאשר היה צורך בצידוד הכידון. בדיקה של לחץ האוויר והסתגלות לכידון הסירה את הדאגה הזו מליבנו. התחושה לא נעלמה כליל, אך היא פחתה מאוד ולא הטרידה במהלך רכיבה מנהלתית.

ביום-יום ****

ה-G-Dink נח מאוד להתנהלות יום יומית. הרצפה השטוח היא יתרון רציני כשרוצים לעשות קניות והאישה לקחה את האוטו, לדוגמה. בהרכבה הוא שומר על יציבות והמנוע מצליח לסחוב יפה שני אנשים במשקל ממוצע, כאמור עד 100 קמ"ש, שזה מספיק להתנהלות יום יומית בתל אביב ופרבריה. מרווח הגחון הגבוה מאפשר לעלות ולרדת מדרכות גבוהות במיוחד ללא כל חשש. המראות פשוטות אך עושות את העבודה מצוין ולא מחסירות אף פרט ממה שמתרחש מסביב.

המושב נוח מאוד ומפנק. ברמה האישית אנחנו פחות אוהבים את המושב הרך והיינו מעדיפים את המושב המקורי והקשה של ה-G-Dink. בשוק המקומי מעדיפים דווקא את המושב הרך ולכן לא תשמעו מאיתנו תלונות על כך.
כשרוצים לשלוח את הרגליים קדימה, מגלים שמדרס הרגליים תוכנן בזווית חדה והדבר אינו נח. חבל שלא תכננו את המדרס בשיפוע גדול יותר, אז גם אנשים גבוהים היו מסתדרים ברכיבה ממושכת.
פתח התדלוק ממוקם בין הרגליים ופרט לעובדה שנוח לתדלוק, הוא מוסתר באמצעות דלת, כך שגם אם השפריץ לכם מעט דלק זה לא נורא.

מתחת למושב נכנסת קסדה מלאה, אפילו במידה גדולה ומלבדה יש עוד מעט מקום. מלפנים תמצאו גם "תא כפפות" עמוק ונוח ובסופו חיבור לשקע מצית. מקום לא אידיאלי כל כך לשקע המצית שכן קשה להגיע אליו בשל העובדה שהתא צר ושקע המצית היה צריך להיות בצידו ולא בסופו.

מיגון הרוח המוגבה של קימקו מסופק לרוכשים כסטנדרט ולא כתוספת. כאן לדעתנו רצה היבואן קצת יותר מדי שכן מיגון הרוח הקצר "זורק" את הרוח אל החזה ואילו זה המוגבה זורק אותה ישר אל תוך הפנים. גם כאן הנושא הוא אישי וטוב יעשו ב"עופר-אבניר" אם יתנו ללקוחות את הבחירה במיגון הרוח.

מחיר, אחזקה, אחריות

מחירו של ה-G-Dink125i עומד על 17,405 שקלים. לא במקרה מחיר זה זהה למחירו של הסאן-יאנג ג'וי-רייד 125, מלך קטגוריית הנפח במכירות בשנים האחרונות. אחריות היצרן תקפה לאורך 24,000 ק"מ או 24 החודשים, כיאה וכראוי לכל יבואן שמכבד עצמו. עלויות האחזקה ל-24,000 ק"מ הן 4,226 שקלים ומרווחי הטיפולים כל 4,000 ק"מ – קטן, בינוני וטיפול 12,000 גדול. בעיניי יש תמורה למחיר ובעלויות אחזקה לא גבוהות.